Підготувала: вихователь СДНЗ № 37Журба Н.С.
Програмовий зміст: дати уявлення дітям про те, що кожна дитина має право на власне імя. Вчити утворювати нові слова за допомогою зменшувально – пестливих суфіксів, розрізняти статтєву належність. Формувати систему «Я» (Я - Дмитрик). Навчати малят слухати, чути і розрізняти інтонації голосу дорослого, розвивати рухові навички рук, дрібну моторику пальців. Виховувати уміння регулювати гучність голосу залежно від ситуації й шанобливе ставлення до своїх рідних.
Матеріал та обладнання: картинки хлопчиків та дівчаток, фото- альбом з сімейними фотографіями, свідоцтво про народження, вірші з іменами дітей, дидактичні ігри ,м’ячик.
Хід заняття:
Вихователь:
Коли народжується маленька дитина, мати з батьком одразу обирають їй ім’я. Немає жодної людини без імені. Кожне ім’я звучить гарно, ніжно, лагідно. По імені можна пізнати – хлопчик це чи дівчинка.
Вихователь:
-Як тебе звати?
Дитина:
-Діма.
Вихователь:
Отже, ти – хлопчик. А як тебе звати?
Дитина:
Мене звати Аня.
Вихователь:
-А це дівоче ім’я. Отже, ти – дівчинка.
Вихователь:
- Всі батьки люблять своїх діточок, тому вони вас називають лагідно: Анюта, Сашко …І ви також називаєте своїх батьків ніжно.
- Женечка, як ти звертаєшся до своєї мами?
Дитина:
Мамочка, матуся.
Вихователь:
Данік, як ти називаєш батька?
Дитина:
Татусь, татко.
Вихователь:
- Вашим батькам це дуже приємно чути. Як вас назвали батьки, з таким іменем ви проживете своє життя. Кожна дитина має документ який називається свідоцтво про народження (показати свідоцтво дітям). В ньому записано ваші прізвище та ім’я.
- Як маленьке немовля
У світ двері відчиня
То дарують йому слово.
Слово це – його ім’я.
Отже, ви тепер знаєте, що кожна дитина має право на ім’я. Зараз ви представитесь нашим гостям.
Діти:
Різні є імена – мені Анна підійшло.
Знаю я одну Анюту ні хвилинки не сидить,
А все біга й шумить.
А я – Дімчик ще маленький.
Буду Дмитриком колись.
Як дорослим стану зовсім –
Всі Дмитром мене назвуть.
Олександра, Саша, Сашуня –
Мене так мама назива –
Напрочуд моє ім’я.
І у хлопчиків, й в дівчаток
Воно повагу виклика.
Вихователь:
Зараз ми пограємо в гру, яка так й називається: «В рідному колі».
Кожний з вас знайде фотографію своєї сім'ї і скаже, хто на ній зображений, як звуть і до кожного імені підбере лагідне ім’я.
Наступна гра називається: «Назви лагідно предмет» ( діти стають в коло й будуть передавати м’яч по колу один одному, при цьому називають будь – яке слово. Наступний учасник гри називає це слово, але лагідно: «м’яч – м’ячик, ляля – лялечка, кішка – кішечка…»)
Можна запропонувати гру: «Поклич товариша», де ви будете кликати свого товариша з різною інтонацією голосу; якщо він знаходиться близько, покличте його тихенько, якщо далеко, покличте його голосно.
-Дітки, уявіть, що кулачок – це ваша сім’я, в якій ви живете. Всі покажіть кулачки й пригадаймо віршик:
Оцей пальчик – це дідусь
Оцей пальчик – це татусь
А цей пальчик – це бабуся
А цей пальчик – це матуся
А цей пальчик – та це ж я!
Ось родина вся моя!
Ось така має бути у вас міцна сім’я, де повинні один одного любити, поважати, шанувати, допомагати. Про це потрібно завжди пам’ятати!