Педагогічний стаж: 22 роки.
Враховуючи надзвичайний вплив музики на здоров’я дитини, важливо вміти залучити дитину в музичний процес. Часто вважають, що музику вивчають, щоб у майбутньому стати музикантом-професіоналом, і не кожній дитині дається складна музична грамота. Проте, методика Карла Орфа полягає в доступному донесенні дітям музики, незалежно від їх здібностей. Його система максимально наближена до можливостей і інтересів звичайної дитини. Невипадкова її назва – «Елементарне музикування» як глибокий органічний взаємозв’язок музики, руху і мови. Основні положення власної методичної системи К.Орф виклав у посібнику «Шульверк».
Основні принципи педагогіки Орфа:
Важливим моментом в педагогіці К.Орфа є з’єднання таких видів діяльності, як спів, рух, слухання з грою, заняттями в оркестрі. Як правило, всі ці види діяльності проходять одночасно, не заважаючи, а взаємодоповнюючи один одного.
Мовленнєві вправи покращують загальний розвиток дітей, розвивають
дикцію, артикуляцію, допомагають ввести дитину в світ динамічних відтінків і темпового розмаїття, знайомить з музичними формами та почуттям ритму.
Поетичне музикування допомагає дітям відчути красу звучання поезії і музики. Завдяки ньому діти не лише непомітно, а й залюбки вивчають вірші напам’ять, вчаться відчувати і розуміти зв’язок слова і музики.
Музично-рухові вправи допомагають підготувати дитину до спонтанного рухового вираження, навчаючи її зображувати звуки і настрій через елементарний рух. До цих вправ К.Орф відніс логоритміку – поєднання руху, ритму, музики і слова, направлені на подолання мовленнєвих і психомоторних порушень у дітей.
У своїй роботі ми часто граємо з дітьми на музичних інструментах. Інтерес дітей до орфівських інструментів невичерпний. Вони хочуть грати на них завжди. Діти люблять слухати тембри різних інструментів. Гра в оркестрі розвиває слух, відчуття ритму, уміння грати в ансамблі. Гра в ансамблі з диригентом учить малюків бути уважними, терплячими, вчить пошані один до одного. Музичні інструменти можна використовувати дуже широко і різноманітно, наприклад, озвучувати персонажів казок: мишка – дзвіночок, жабка – музичний молоток, зайчик – трикутник, вовк – дерев’яні ложки, лисичка – бубон, ведмідь – барабан. Захоплені грою на інструментах, діти навіть не помічають великої навчальної роботи, яка проводиться з ними в процесі музикування. Задоволення отримують всі.
Чим більше саморобних музичних інструментів, запропонованих дітям, тим краще. Це може бути пластмасова пляшечка, наповнена крупою, дерев’яні кубики, паперові шурхунчики, фольга, ґудзикові гармошки. Під час процесу шарудіння, стукання, клацання малюк розвиває почуття ритму, відчуття динаміки, свою природну музикальність. Гра на музичних інструментах допомагає дітям подолати сором’язливість, скутість, розкрити духовний світ.
Особливої уваги методика Орфа надає «звучним жестам», тобто грі звуками свого тіла: шльопання по стегнах, грудях, притупування ногами, клацаннями пальцями. Спів і танці з акомпанементом звучних жестів дозволяють організувати елементарне музикування в будь-яких умовах. Звучні жести є не просто носіями певних тембрів – їх використання вносить рух в освоєння дітьми ритму. Цей підхід є важливим методичним моментом, оскільки ритм усвідомлюється і освоюється тільки в русі. Виховання відчуття ритму і тембрового слуху, розвиток координації, реакції з використанням звучних жестів мають дуже високу ефективність.
Музична імпровізація, інтерпретація фольклору, поєднання музики з природою – невід’ємні складові методики К.Орфа.
Орфівська система є ключем до гармонійного розвитку особистості, що допомагає:
Таким чином, педагогічна концепція Карла Орфа сприяє вирішенню задач музичного виховання, навчання і розвитку дітей, виховання навичок творчого музикування, імпровізації, комбінування, вміння проявити індивідуалізм, здатність до самовираження, розвитку уяви та фантазії. Система є доступною для сприймання дітьми та її практичної реалізації.
Презентація: "Боді перкусія -жести що звучать"
Презентація: "Гармонійний розвиток дитини за методикою Карла Орфа"
|
|
|
|
|
|
|
|
|