Організація харчування

Цукор для дітей: користь і шкода

Користь і шкода цукру для дітей html 42a1b1e7

Практично всі діти у захваті від солодощів. Так історично склалося, що незмінними супутниками дитинства стають всілякі льодяники, шоколад, морозиво. Чи це Так безневинно, як здається багатьом батькам, і наскільки шкідливий цукор для організму, розбираємося в цій статті.

В даний час світове співтовариство лікарів-педіатрів серйозно занепокоєне збільшенням кількості випадків захворюваності на цукровий діабет та ожиріння серед дітей. Однією з причин є надмірний вміст у дитячому раціоні продуктів, багатих цукром. Рафінований цукор не містить в собі корисних елементів – там немає вітамінів, необхідних організму ферментів і мінералів. Це простий вуглевод, який дуже швидко засвоюється і має велику калорійність – приблизно чотири кілокалорії на один грам.

Надмірне вживання цукру

збільшує ризик виникнення цукрового діабету. Попадання цукру в організм викликає різке зростання вмісту глюкози в крові, внаслідок чого підшлункова заліза страждає від надмірної навантаження в процесі вироблення інсуліну. Такі стрибки дуже шкідливі, особливо для дитини;зростає ризик ожиріння. Їжа з високим вмістом цукру дуже калорійна, тому її надмірне вживання, особливо поряд з малорухливим способом життя, викликає появу зайвої ваги, розвиток атеросклерозу, серцево-судинних захворювань. Що дуже актуально в наш час, коли часто дозвілля дитини пов’язаний з поїданням смачних страв під час сидіння за гаджетами.

Рафінований цукор заважає засвоєнню корисних елементів і видаляє їх з організму. З-за солодкої їжі відбувається вимивання кальцію, який дуже потрібен для здоров’я зубів, кісткової тканини, судин, нормального обміну речовин і кровотворення, а також вітамінів групи В. Крім того, вживання цукру призводить до зменшення запасів хрому в організмі , внаслідок чого можуть виникати проблеми з метаболізмом;

солодкі продукти можуть спровокувати появу карієсу. У роті починається процес розмноження бактерій із-за солодкої середовища, в результаті чого пошкоджується зубна емаль, і особливо незміцніла дитяча на молочних зубах;

надмірне споживання цукру призводить до порушення нормальної роботи шлунково-кишкового тракту, виникненню проблем зі стільцем, газоутворення, дисбактеріозу у дитини, а також алергічних реакцій, появи кандидозу. Нерідко відбуваються збої у вуглеводному і білковому обмінних процесах, знижується імунітет;

у дитини порушується харчова поведінка. Вираз «цукрова голка» насправді дуже правдивий – починає хотітися все більше солодощів, звичайна несолодка їжа здається прісною і несмачною, дитина відмовляється пити просту воду, яка дуже потрібна організму;

надлишок цукру в дитячому раціоні викликає гіперактивність, дратівливість, агресивна поведінка, підвищену збудливість, проблеми зі сном, істеричність.

Має користь цукор

Так, але досить умовний. Солодке радує дитину, підвищує настрій, викликає підйом сил і зростання енергії для фізичної активності, в організмі активізується ряд процесів. Також цукор може допомогти мозку впоратися з розумовим навантаженням шоколадка, з’їдена перед іспитом в школі, принесе позитивний ефект. Але якщо солодощі у великій кількості поїдати щодня, зв’язок між клітинами мозку, навпаки, погіршиться, а працездатність, пам’ять і концентрація знизяться.

Норми цукру для дітей

Людині без проблем зі здоров’ям, на думку фахівців, переважно можна вживати не більше десяти грамів цукру на день. Для дітей цю кількість рекомендується знизити в три рази (раніше норми були більше, але після сучасних досліджень вони були переглянуті). Цукор міститься у величезній кількості продуктів, навіть у дуже корисних на перший погляд, тому слід вивчати дані на упаковці перед покупкою, щоб зрозуміти, яка кількість цукру ви реально вживаєте за день.

Лікарі радять максимально відстрочити початок вживання сахарози дитиною. Оптимальний варіант – раціон, багатий фруктами, але не фруктовими соками, не несуть ніякої користі і містять велику кількість цукру (природного походження в тому числі). Також можна іноді пригощати дитини пастилою, зефіром, мармеладом з натуральним складом або робити корисні солодощі самостійно вдома разом з малюком. Вибираючи між білим і коричневим цукром, віддайте перевагу коричневий тростинний – він не такий «порожній», як білий, і внаслідок меншої міри очищення містить деяку кількість мінералів і вітамінів.

Коли дітям можна давати цукор і в якій кількості

Здається, у головного джерела солодощі в харчуванні не залишилося союзників. Дієтологи, педіатри, ендокринологи, стоматологи і навіть психологи одностайні в думці – цукор дітям приносить шкоду і загрожує важкими захворюваннями. Але чим жорсткіше звучать претензії, тим більше виникає питань: «В якому віці можна вперше дати цукор і скільки, чим його замінити, і в чому, власне, проблема?»

Користь і шкода цукру для дітей html m7f3416f6

Знайомтеся – цукор білий

Характерний для наших цукорниць білий цукор називають рафінадом. Своєю білизною кристали зобов’язані глибокого очищення сировини (бурякового або тростинного), яка призводить, зокрема, до зниження харчової цінності. В процесі домішки видаляються, зберігаються лише солодкий смак і висока калорійність (до 398 ккал на 100 г). У побуті білий цукор також називають «сахарозою» і застосовують як додатковий інгредієнт для приготування різноманітних страв.

Швидке підвищення рівня глюкози в крові з наступним різким зниженням має ряд негативних моментів. Подібні стрибки можна порівняти зі стресом для дитячого організму, коли підшлункова залоза починає працювати в «авральному» режимі.

Якщо в сім’ї регулярно потурають примхам ласунів, з часом з’являється загроза порушення вуглеводного обміну, що призводить до надмірної ваги та цукрового діабету. І це лише вершина рафінадного айсберга.

Шкода для дітей

Рухлива і зростаюча дитина потребує вуглеводів, але їй потрібна глюкоза, а не рафінований цукор, який:

  • Негативно впливає на кишкову мікрофлору. Корисні бактерії пригнічуються, здаючи свої позиції хвороботворним, що призводить до дисбактеріозу, метеоризму і нестійкого стільця.

  • Руйнівно діє на функції центральної нервової системи. Змінюється поведінка дитини. Вона стає вкрай збудливою, дратівливою, істеричною, а часом і агресивною.

  • При надлишку продукт відкладається у вигляді жирових депо, додаючи зайву вагу і погрожуючи ожирінням або розвитком цукрового діабету.

  • Становить небезпеку для здоров’я молочних і майбутніх постійних зубів з-за карієсу. А рання втрата зубів призводить до формування неправильного прикусу.

  • Знижує імунітет, пригнічуючи захисну функцію білих кров’яних тілець. Через пару годин після прийому солодкого імунний захист слабшає вдвічі.

  • Завдає шкоди мінерального обміну, вимиваючи кальцій з організму, і позбавляє організм малюка значної частини вітамінів групи B.

  • Сприяє швидкому звиканню до солодкого, трансформуючись у пристрасть, інакше в залежність. Оскільки цукор в дитячій їжі активізує вироблення ендорфінів (гормонів задоволення), дитина не просто хоче отримати солодкий продукт, він його потребує.

Доповідь ВООЗ та глобальні рішення

Зростання захворювань, викликаних підвищеним вживанням цукру, зажадав від ВООЗ вжиття рішучих заходів. З 2003 року, коли вперше було представлено доповідь про заходи щодо зниження щоденного вживання цукру на 10 %, почалася боротьба з проблемою. Дієтологи наполягають, що 10 г цукру для здорової людини в день достатньо і нешкідливо для організму, а норма для дітей має бути в 3 рази нижче.

Вікові обмеження

З 3-річного віку дитині можна запропонувати солодощі у вигляді пастили, зефіру, ванільного мармеладу, нежирного морозива, тортів і тістечок без жирних кремів, і краще, якщо ласощі буде домашнього приготування. У цьому віці дитина знайомиться з медом, починаючи з 1-2 ч. л., доданих в яке-небудь блюдо.

З-за високого вмісту жиру тільки з 5-6 років дозволяється вводити в раціон шоколад, пропонуючи невелика кількість білого або молочного продукту, а потім і чорного.

Розумна пропозиція малюкові солодкого передбачає певні правила: тільки після основного прийому їжі, і ні в якому разі не в якості заохочення.

Причини і шкода передчасного знайомства

Підсолоджена їжа стає «нормою» в харчуванні, і образ малоїжки поступово звикає до нових смакових відчуттів, які дієтологи називають «збитими». Це не дозволяє маляті адаптуватися до природного смаку продуктів і визначає його пристрасть до солодкої їжі, від якого буде проблематично позбутися в майбутньому.

Кількісна міра

Натуральні замінники

Всі замінники цукру з природної сировини відрізняються високою калорійністю. Їх використовують в медичних і фармакологічних цілях, але частіше – в харчовій промисловості, додаючи в цукерки, випічка, джеми та напої.

Глюкоза

Глюкоза або виноградний цукор – простий вуглевод з швидким засвоєнням, яким багаті кісточкові фрукти, виноград, банани, малина, суниця. Медична промисловість випускає глюкозу в розчинах і таблетках.

У педіатричній практиці часто використовується при ацетонемических станах і призначається лікарем з дотриманням вікових дозувань. Не призначена для дитячого харчування.

Коричневий цукор

Нерафінований цукор, що має специфічний колір, смак і запах, виробляють з цукрової тростини. З-за відсутності очищення, зберігає незначну частину мінерального складу (кальцій, магній, калій, фосфор, залізо) і вітаміни B-комплексу. Це єдина перевага коричневого цукру перед білим.

Думка, що неочищений цукор не призводить до набору зайвих кілограмів, помилково. Його калорійність складає в середньому 380 ккал і може перевищувати показники білого аналога.

Крім того, склад нерафінованої продукту не гарантує відсутності шкідливих домішок і часто викликає алергічні реакції у дітей.

Фруктоза

Фрукти і ягоди зобов’язані своїм солодким смаком фруктозі (або фруктового цукру), що входить до їх складу.

Гідність фруктози полягає і в більш насиченому солодкому смаку, вдвічі перевищує солодкість звичайного цукру при калорійності 399 ккал на 100 г продукту. Таким чином, при вживанні в їжу її потрібно в два рази менше, щоб забезпечити бажаний смак страви.

Крім цього, фруктовий цукор на 25 % знижує ризик розвитку карієсу.

Позитивні якості фруктози роблять її більш корисною альтернативою сахарозі за умови, що харчове використання буде непостійним і помірним. При регулярному подслащивании їжі фруктозою небезпека розвитку ожиріння і звикання до солодкого зберігається.

Штучні підсолоджувачі

Популярність ненатуральних підсолоджувачів набирає обертів. Маючи нульову калорійність, вони багаторазово перевершують цукор за солодощі і використовуються в харчовій промисловості: у виробництві морозива, кондитерських виробів, напоїв, цукерок, жуйок, продуктів дієтичного харчування.

Короткий перелік замінників цукру з «нецукрової» родоводу:

  • аспартам;

  • сахарин;

  • сукралоза;

  • ацесульфам;

  • тауматин;

  • цикламат.

Підсолоджувачі здатні задовольнити ласуна невеликими дозами і покинути організм в незмінному вигляді, не підключаючи до процесу травлення інсуліновий апарат.

Солодкі «двійники» чудово справляються зі своїм завданням при захворюванні на цукровий діабет, але неприйнятні в харчуванні здорової дитини. Їх вплив на дитячий організм не вивчений в достатній мірі, але кореляція з розвитком онкозахворювань, хвороб печінки, нирок і алергією насторожує.

Алергія

Медицина відкидає можливість алергії на цукор у дитини безпосередньо. Як правило, солодка речовина надходить в організм з яким-те продуктом, і реакція організму може бути тільки на білок, а цукор, як відомо, вуглевод, але грає роль провокатора. Він викликає процеси гниття погано перетравлених решток їжі в кишечнику. Всмоктуючись в кров, продукти розпаду запускають реакцію. Також доведено, що підвищення цукру в крові посилює протягом вже наявної алергії.

Причиною алергії на цукор в дитячому віці можуть стати як окремі фактори, так і їх сукупність:

  • спадкова схильність;

  • вживання солодощів у великій кількості під час вагітності;

  • регулярне годування дитини солодкими стравами;

  • шкідлива екологічна обстановка в цілому або наявність шкідливих факторів в середовищі перебування (зокрема, куріння дорослих у квартирі);

  • дисбактеріоз кишечника та глистні інвазії;

  • періоди гормональних «бур», викликані статевим дозріванням.

Серйозну небезпеку становлять алергічні реакції загального характеру. Раптове утруднення дихання викликає набряк слизових і підшкірної жирової клітковини внаслідок розвитку набряку Квінке. Не менш грізною клінікою відрізняється алергічний бронхоспазм або напад бронхіальної астми.

Що робити? Алергія у дитини вимагає грамотного і тривалого лікування.

  • Перше правило для батьків – повністю виключити продукт, який викликав будь-які алергічні прояви у дитини.

  • Друге – звернутися за допомогою лікаря, а у разі виникнення утрудненого дихання в малюка зробити це негайно.

Чим замінити

Природа мудро подбала про заповнення вуглеводів в організмі, що росте. В якості натуральних солодощів вона пропонує величезний асортимент фруктів, ягід, овочів і злаків. Користь доставлять дитині сухофрукти та мед в напоях або в якості смачного доповнення до каш, сиру, йогурту.

Терпіння і власний приклад допоможуть батькам сформувати смак у дитини і бажання правильно харчуватися, що стане запорукою здоров’я в майбутньому.

Ми не прощаємось, і другу частину відповіді на важливе питання, коли дитині можна сіль і цукор, ви дізнаєтеся із цієї статті: Коли можна додавати сіль дитині в їжу.

Цукор в раціоні дитини: у скільки починати давати

З моменту введення в прикорм нових продуктів, молоді матусі замислюються над питанням про терміни їх додавання. Нерідко постає питання, з якого віку давати дитині цукор. Саме про цьому продукті ми і поговоримо в нашій статті. Має цукор щось корисне, здатний викликати негативні реакції в організмі і багато іншого ви дізнаєтеся, прочитавши її.

Шкідливий вплив

  1. Цукор є висококалорійним продуктом. На 100 грам доводиться 398 кілокалорій. Отже, не рекомендується для вживання людьми з надлишковою масою тіла.

  2. При частому використанні цукру в своєму меню — вимивається кальцій, а також знижується вміст вітамінів групи В.

  3. Знижує імунний захист організму дитини.

  4. Провокує появу поганого апетиту. Особливо, якщо давати солодке між основними прийомами їжі.

  5. Призводить до порушень у процесі травлення. Може викликати гнильні і бродильні процеси в кишечнику малюка. Сприяє метеоризму. Стінки кишечника всмоктують продукти розпаду, провокуючи виникнення висипу.

  6. Цукор негативно впливає на ротову порожнину, шкодячи емалі зубів, а також провокуючи розвиток карієсу.

Користь і шкода цукру для дітей html 39a4aac1

Ймовірність алергії

Алергія у правильному розумінні цього слова – реакція організму на чужорідні білки. Як вам, напевно, відомо — цукор є дисахаридам, отже, представляє групу вуглеводів. Однак, потрапляючи в кишечник, цей продукт може посилювати і навіть провокувати процеси гниття і бродіння. А розщеплені продукти цукру всмоктуються стінками кишечника, проникають в кров’яне русло і викликають відповідну реакцію організму. Вона, як раз проявляється дерматитами, свербінням і навіть пухирями.

Підвищену обережність треба дотримуватися з дітками до року. У немовлят ферментативна система ще недостатньо розвинена і не може повною мірою повноцінно справлятися з впливом чужорідних агентів. Саме тому цукор не рекомендується додавати в меню дітей до настання однорічного віку. Краще замінювати його натуральними аналогами: солодкими фруктами або сухофруктами, медом. Але і такі продукти в раціоні дитини не повинні бути частими гостями. А на мед також не рідко розвивається алергія.

Причини, по яким у малюка може розвиватися стан, що нагадує алергічну реакцію на солодке, а зокрема на цукор:

  1. Генетична схильність.

  2. Зловживання солодким у період вагітності призвело до надлишку цієї речовини в організмі дитини.

  3. Постійна присутність в раціоні карапуза солодких продуктів. З’являється алергія від множинного контакту.

  4. Порушення мікрофлори кишечника, паразитичні інфекції.

Коли дитині давати цукор

До введення першого прикорму, малюк в достатній мірі отримує солодкі вуглеводи з материнським молоком, сумішшю. Однак, коли молоді матусі починають підгодовувати своїх крихт, іноді думають, що кашку можна підсолодить, щоб дитині більше сподобався смак страви. Але вони дуже сильно помиляються. На питання, чи можна дітям до року цукор, є одна відповідь – немає. Якщо батьки введуть до рочки цей продукт в меню дитини — вони не тільки не принесуть своєму карапузові користь, але ще й сильно зашкодить його здоров’ю. Малюк після шести місяців (з чотирьох у тих, хто на штучному вигодовуванні) до року — отримує солодке достатньою мірою через фруктові пюре. До того ж, до однорічного віку його травна і ферментативна системи ще не достатньо зміцніли і досконалі – вразливі для такого продукту, як цукор. Саме тому цукор не допустимо в раціоні дитини до року.

Свого сина я не додавала цукор страви до того, як йому виповнився рік і один місяць. Потім, іноді, подслащивала кашки буквально щепоточкой. Але більше я віддавала перевагу додавання фруктового пюре або крапельки меду.

Наслідки раннього введення

Карапуз з пелюшок звикає до солодкої їжі.

По-перше, це збиває його смакові якості. Адже дуже важливо, щоб малюк, пробуючи нові продукти у своєму меню, смакував їх натуральний смак. Надалі така дитина просто не зможе жити без солодкого. Це буде негативно позначатися на його здоров’ї (зубах, серцево-судинної та травної системи), швидше за все, ваш малюк буде страждати надмірною вагою.

По-друге, дуже часте зловживання цукром провокує розвиток такої патології, як цукровий діабет придбаного типу.

Скільки цукру можна давати дитині

Батьки повинні максимально зменшити вплив і присутність солодкого в раціоні маляти. Тому навіть, коли ви введете в меню малюка цукор, давати його потрібно буде в дуже обмежених кількостях і тим більше не варто ним зловживати. Так з року до трьох не рекомендується вживати більше, ніж 7 грам білого піску на добу, після трьох до шести – 13 грам, після шести до десяти – 17 грам, і тільки до дванадцяти років допускається 23 грама на добу.

Який цукор можна давати дитині

У раціоні карапуза можуть бути такі види:

  1. Буряковий.

  2. Тростинний (має коричневе забарвлення, разом з буряковим є дуже калорійним).

  3. Кленовий.

  4. Виноградний.

Замінники

Ви можете використовувати продукти, які включають в себе природну солодкість. Наприклад, вам можуть підійти такі фрукти, як банан або яблуко, а також сухофрукти, наприклад, родзинки і чорнослив. Альтернатива цукру включає як природні, так і штучні замінники.

Натуральні

  1. Продукти, що містять глюкозу. Наприклад, виноград, родзинки, кісточкові фрукти.

  2. Продукти, що містять фруктозу. Більшість фрукт, а також ягід.

  3. Коричневий цукор. Більш безпечний, містить більше вітамінів і мінералів, ніж буряковий. Але не варто забувати про його високу калорійність.

Штучні

Вже досить довгий час промисловістю випускаються штучні замінники цукру. Вони більшою мірою призначені людям, страждаючим цукровим діабетом. І абсолютно неприпустимі в раціоні маленької дитини. До них належать такі препарати:

  • аспартам;

  • цикламат;

  • сахарин;

  • тауматин;

  • ацесульфам;

  • сукралоза.

Тепер ви знаєте, що цукор не варто вводити в меню малюка. І для однорічної дитини він має дуже рідко зустрічатися в стравах. Віддавайте перевагу фруктам і ягодам, отримуйте при цьому не тільки цукор, але і корисні мінерали і вітаміни. Дбайте про майбутнє здоров’я вашого малюка з пелюшок, і тоді він виросте здоровим і щасливим.

Чи можна дітям цукор і з якого віку

Користь і шкода цукру для дітей html m77215da1

  1. Як цукор впливає на організм малюка: користь і шкода

  2. Користь для дітей

  3. Шкоду вживання

  4. З якого віку можна давати дітям солодощі

  5. Чи можна дітям замінник цукру

  6. Чи можна дитині додавати цукор: загальні рекомендації

Цукор міститься практично в кожному продукті. Ми додаємо його в чай, каву, готуємо з ним випічку і десерти. Але чи можна давати цукор дитині, і яка кількість не принесе шкоди маленькому організму?

Як цукор впливає на організм малюка: користь і шкода

Все частіше можна почути про шкідливі властивості білого рафінаду, який ми звикли додавати в їжу. Щоб зрозуміти, чи можна дітям цукор, варто розглянути корисні і шкідливі властивості цієї речовини.

Користь і шкода цукру для дітей html m15a84648

Про користь цукру для дітей

Можна відзначити кілька властивостей глюкози, які надають позитивний вплив на дитяче здоров’я.

  • Джерело швидкої енергії, яка необхідна дитині для активних рухів.

  • Солодке допомагає мозку розпочати активну роботу.

  • Покращує настрій малюка, адже поїдання солодощів приносить задоволення.

  • Вбиває деякі шкідливі мікроби в організмі.

  • Допомагає вилікувати сухий кашель.

Користь і шкода цукру для дітей html 20a921b9

Про шкоду вживання цукру

Все більше педіатрів, дієтологів і ендокринологів говорять про шкоду, яку завдає організму вживання солодкого.

  • Сприяє порушення кишкової мікрофлори. Глюкоза уповільнює роботу корисних бактерій і може викликати в організмі процес бродіння, підвищуючи ризик розвитку дисбактеріозу, здуття живота, розлади стільця.

  • Сприяє повноті і розвитку діабету. Якщо малюк їсть багато солодощів, при цьому він не активний, нерозтрачена енергія починає накопичуватися в дитячому організмі у вигляді зайвих кілограмів.

  • Впливає на збудливість ЦНС. Нервова система дітей-ласунів дуже збудлива, часто такі діти бувають надто дратівливим.

  • Перешкоджає засвоєнню вітамінів і мінералів. Речовина уповільнює процес засвоєння організмом вітамінів групи В і сприяє виведенню необхідного кальцію.

  • Впливає на утворення карієсу на молочних зубах. Навіть подсахаренная вода провокує розмноження шкідливих бактерій, що руйнують дитячі зуби.

  • Знижує рівень імунітету. Після з’їденої порції солодощі імунна системи послаблюється на деякий час.

  • Викликає звикання. Смак солодких страв і напоїв малюки швидко запам’ятовують, після чого починають відмовлятися від несолодкої їжі.

Користь і шкода цукру для дітей html m40f61079

З якого віку можна давати дітям солодощі

Багатьох мам хвилює, можна цукор однорічній дитині, а також з якого віку рекомендують вводити цей продукт харчування малюка.

У перший рік життя діти отримують необхідну кількість лактози, що міститься в молоці матері або дитячої суміші. Фруктові пюре і соки, з якими малюки знайомляться з півроку, містять натуральні цукру — глюкозу і фруктозу.

Тому мамам, які шукають відповідь на питання: чи можна цукор дітям до року, рекомендується перенести введення солодощів до 2-3 річного віку.

Чи можна дітям замінник цукру

Звичайний білий рафінад отримують з цукрового буряка, а коричневий з тростини. Він містить велику кількість калорій і робить вплив на емаль зубів, при цьому в такому цукрі більше користі. Тому дітям краще давати замінники традиційного рафінаду:

  • виноградний цукор — не так шкідливий для зубів;

  • фруктоза — природний цукор з фруктів і ягід;

  • цукрозамінники: сукралоза, аспартам, ацесульфам, використовуються для дітей, які страждають на діабет, і не рекомендуються здоровим малюкам.

Користь і шкода цукру для дітей html 6cad7a70

HAT