Атестація педагогів ЗДО № 37 "МовоЗнайко"

Заняття з дітьми старшої групи "Дзвенить струмочком українська мова" .Провела учитель-логопед Галина ШЕВЧУК

ЗДО № 37 «Мовознайко »

 

«Дзвенить струмочком українська мова»

 

(Підгрупове заняття з дітьми старшої групи

з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення )

 

Підготувала : учитель-логопед

Галина Шевчук

 

м. Чернівці 2023 р.

Мета заняття: поглиблювати знання дітей про складові багатства української мови -малі фольклорні жанри, розвивати зв’язне мовлення дітей, збагачувати та активізувати словниковий запас іменниками, дієсловами, прикметниками, вдосконалювати фонематичне сприйняття; уточнювати знання дітей про звуки, слова, речення; розвивати мовну та пальчикову моторику; виховувати у дітей любов до художнього слова, позитивне ставлення до природи, потребу говорити правильно.

 

Обладнання : відеопрезентація вірша Л. Полтави «Хто як говорить », мнемо таблиця до вірша П. Воронька «Облітав журавель», сюжетна картина «Осінь», маршрутна карта, ширма, музичні іграшки, картинки, слова-пароніми, пазл «Осінь», дидактична гра «Склади речення», подарунки для дітей, іграшковий мікрофон.

 

IОрганізаційний момент

 

Учитель-логопед : Любі діти, до нас на заняття завітали гості. Давайте лагідно привітаємося з усіма : «Добрий день!

  • На стільчики сідаймо, заняття починаймо .

Сядьте, діти, всі рівненько,

Усміхніться всі гарненько!

Настрій гарний з собою візьмемо,

І заняття наше розпочнемо.

 

 

IIОсновна частина

 

  1. Пальчикова гімнастика.

Ось ми й привіталися, а наші пальчики ще не віталися.

Нехай привітаються і вони.

Добрий день, сонце привітне!

Добрий день, небо блакитне!

Добрий день, дерева-дубки!

Я вас ціную, люблю, визнаю,

Бо живемо ми з вами в одному краю.

 

(Пальчики складаються сонечком, показуючи на небо, махаючи руками, як летять пташки, показування руками дерев. На слова «живемо в одному краю» робиться з обох рук замок).

 

 

  1. Розвиток слухового сприймання .

  • Слухання вірша Л. Полтави «Хто як говорить » ( відеопрезентація на ютуб каналі).

Учитель-логопед :

  • Яка мова є нашою рідною?Чому? (Українська. Бо ми живемо в Україні)

  • Як називаються люди, які живуть в Україні? (В Україні живуть українці)

  • Тетянко, ти хто? (Я-україночка)

  • Іванку, а ти хто ? ( Я-українець )

 

 

  1. Читання напамять вірша П. Воронька «Облітав журавель» ( дитина використовує мнемо таблицю).

 

Учитель-логопед:

-Яка ж українська мова? ( Гарна, мелодійна, співуча, рідна, чудова..)

-З чим можна порівняти українську мову ? ( Із піснею, із дзвіном струмочка.)

-Так. Дзвенить струмочком українська мова. В Україні не тільки чудова українська мова, а й чудова природа.

Крокують пори року Україною. А яка пора року до нас завітала зараз ви дізнаєтеся.

 

  1. У садах, гаях блукає,

Жовтий одяг одягає,

Золотисту стеле постіль-

Жде сестрицю білу в гості .

(Осінь.)

 

-Діти загадують загадки про осінь.

(Дві дитини загадують, а інші-відгадують.)

 

Завдання: підібрати слова-ознаки до слова осінь.

(Діти розглядають сюжетну картинку «Осінь» і відповідають на запитання : «Осінь яка ?»)

 

  1. Артикуляційна гімнастика ( метод біоенергопластики) .

Учитель-логопед :

Діти, ви гарно розмовляєте. Хто нам допомагає говорити ?

( Наші ротик та голосок. )

 

Говорити кожен звик-

Має кожен з нас язик,

Та не всіх він слухать звик,

А щоб він слухняним став,

Зробимо ми кілька вправ.

( Артикуляційні вправи : «Усмішка», «Хоботок», «Лопатка», «Гірка».)

 

Учитель-логопед :

-Діти, а чи хочете ви навчитися говорити ще краще ? Тоді нам з вами треба потрапити в чарівну Країну мови. Там на нас чекають пригоди, випробовування. Якщо ми їх подолаємо, то отримаємо нагороду.

 

6.Подорож до чарівної Країни мови .

Учитель-логопед:

Подорожувати ми будемо за цією картою-маршрутом. Давайте оченятами простежимо, які місця ми відвідаємо.

 

Зупинка 1. Схованка звуків .

-Дидактична гра «Відгадай, що звучить .»

(дудочка-гуде, бубон -дзвенить, мишка-пищить.

(Це звуки – немовні.)

-Проспівування голосних, проговорювання приголосних звуків.

( Це звуки -мовні.)

 

Зупинка 2. Місто слів.

Мова слів багато має,

Слів усіх ніхто не знає.

А щоб мову краще знати,

Зі словами треба грати.

 

-Дидактична гра «Доберіть слово.»

( На практичне засвоєння слів-паронімів.)

 

Зупинка 3. Берег речень.

Учитель-логопед:

Щоб потрапити на берег речень, треба переплисти озеро. Давайте збудуємо човник з пальчиків:

Зєднаємо пальці щільно, притиснемо один до одного, щоб у човник не потрапила вода.(пальчикова гімнастика )

 

Ми на човнику своєму

Озерце перепливемо,

А щоб швидше поплисти,

Треба дружно нам гребти .

(Вправи на дихання.)

Дидактична гра «Склади речення за схемою».

 

Зупинка 4. Лісова галявина.

-Логоритмічна вправа «Осінньою стежкою діти гуляють».

-Завдання: скласти пазли: «Осінь».

 

Зупинка 5 . Селище скарбів української мови.

Завдання : розповісти заключну частину казки за мнемо таблицею.

(Діти розповідають кінець казки за бажанням .)

 

Зупинка 6. Подарункова.

Учитель-логопед:

Ось ми й дісталися останньої зупинки нашої подорожі. За те, що ви були такі старанні, розумні, працьовиті, за те , що ви справилися з усіма завданнями, за те , що ви багато знаєте про нашу рідну українську мову, кожен з вас отримає подарунок на згадку про нашу подорож до чарівної Країни мови.( В подарунок діти отримують книжечки .)

 

IIIПідсумок заняття .

Вправа «Мікрофон».

Учитель-логопед:

Дуже гарні ви малята.

В руки мікрофон беріть.

Що сподобалось -кажіть.

( Розповіді дітей про враження від заняття .)

HAT